Baza wiedzy / Neurorehabilitacja
Neurorehabilitacja

Co to jest neurorehabilitacja?

Rehabilitacja neurologiczna w ostatnich latach coraz bardziej korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych bazujących na badaniach mózgu związanych z procesami neuroplastycznymi. Wykorzystywana jest tu zarówno przezczaszkowa stymulacja mózgu, jak również zaawansowane metody bazujące na sprzężeniu zwrotnym i systemach BCI (interfejs mózg-komputer, ang. brain-computer interface). Metody stymulacji mózgu uznane są w terapii depresji, schizofrenii, choroby Parkinsona, jak również w rehabilitacji poudarowej. Połączone z odpowiednio prowadzoną przez specjalistę terapią mogą doprowadzić do utrwalonych zmian w funkcjonowaniu mózgu.

Interfejsy mózg-komputer znajdują z kolei zastosowanie w poudarowej rehabilitacji motorycznej, komunikacji alternatywnej, jak również we wspieraniu komunikacji i ocenie stanu osób z zaburzeniami świadomości. Rehabilitacja poudarowa bazuje na stymulacji procesów neuroplastycznych. Jest to możliwe dzięki monitorowaniu w czasie rzeczywistym aktywności wybranych obszarów kory motorycznej oraz zsynchronizowane z tą aktywnością wymuszanie ruchu właściwej kończyny poprzez funkcjonalną stymulację elektryczną. Z kolei u osób cierpiących na zespół zamknięcia, technologia BCI zapewnia możliwość komunikacji dzięki wykrywaniu potencjałów wywołanych (P300) skorelowanych z wybranymi bodźcami, takimi jak mrugnięcia liter czy też stymulacja sensoryczna wybranej kończyny.

Obszary zastosowania

Rehabilitacja neurologiczna, badania kliniczne

Producenci i produkty

Neuro Device Group

Neuro Device specjalizuje się w rozwoju i produkcji innowacyjnych urządzeń medycznych. Od 2008r jako jedyna firma na rynku polskim zajmuje się kompleksowym projektowaniem, budową i wyposażeniem laboratoriów badawczych z zakresu badań czynnościowych układu nerwowego.

Neuro Device Group

Neuro Device Camri ™

Neuro Device Camri ™

Neuro Device Camri™ to kamera rejestrująca przeznaczona do diagnostyki i badań w skanerach MRI. Zastosowanie urządzenia zwiększa bezpieczeństwo badanych oraz efektywność badań MR.

Więcej

Neuro Device Scent ™

Neuro Device Scent ™

Neuro Device Scent™ jest systemem do przedstawiania bodźców węchowych podczas analizy sensorycznej i badania układu nerwowego. Umożliwia zmierzenie reakcji ludzkiego systemu neuronalnego na zapachy.

Więcej

Neuro Device Tacti ™

Neuro Device Tacti ™

Neuro Device Tacti™ – Stymulator dotykowy umożliwiający precyzyjną lokalizacje okolicy czuciowej w mózgu. Jest przeznaczony do diagnostyki przedoperacyjnej fMRI oraz do badań funkcjonalnych obszarów mózgu.

Więcej

Rogue Resolutions

Brytyjska firma łącząca świat nauki i medycyny, wprowadzajac najnowocześniejsze technologie i techniki w badaniach mózgu. Posiada w portfolio najwyższej klasy urządzenia do neuronawigacji, neuromodulacji oraz neuroobrazowania, m. in. jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie systemów NIRS.

Rogue Resolutions

Brainsight NIRS

Brainsight NIRS

System Brainsight NIRS firmy Rogue Resolutions bazuje na technologii NIRS (spektroskopii bliskiej podczerwieni), która wykorzystuje światło podczerwone do wykrywania zmian utlenowania krwi działając przez skórę i kości czaszki.

Więcej

DuoMag XT rTMS

DuoMag XT rTMS

DuoMag XT rTMS oparty jest na technologii TMS (przezczaszkowej stymulacji magnetycznej).

Więcej

g.tec

Austriacka firma, która w 1999 roku rozwinęła pierwszy komercyjny system BCI. Jest on obecnie sprzedawany w ponad 60 krajach swiata. Produkty g.tec pozwalają na wykorzystanie wszystkich najważniejszych metod stosowanych w BCI, dając odbiorcy gotowe rozwiązania badawcze.

g.tec

g.Electrodes - aktywne i pasywne elektrody

g.Electrodes - aktywne i pasywne elektrody

g.tec zapewnia szeroki wybór aktywnych i pasywnych elektrod kompatybilnych z systemem czepków g.GAMMAcap.

Więcej

g.GAMMAcap - czepki do EEG

g.GAMMAcap - czepki do EEG

g.GAMMAcap – czepek EEG z 74 pozycjami elektrod.

Więcej

g.HIamp - najwyższej klasy wzmacniacz EEG

g.HIamp - najwyższej klasy wzmacniacz EEG

g.HIamp to 256 kanałowy wzmacniacz sygnałów biologicznych do inwazyjnych i nie inwazyjnych pomiarów aktywności mózgu, z certyfikatami FDA i CE.

Więcej

g.Nautilus

g.Nautilus

Bezprzewodowy system EEG z aktywnymi elektrodami

Więcej

g.Software – oprogramowanie

g.Software – oprogramowanie

g.tec oferuje różne rozwiązania software'owe odpowiadające bardzo różnorodnym potrzebom.

Więcej

g.USBamp - 16 kanałowy wzmacniacz sygnałów biologicznych

g.USBamp - 16 kanałowy wzmacniacz sygnałów biologicznych

g.USBamp to najwyższej klasy wzmacniacz sygnałów biologicznych i system akwizycji/przetwarzania danych. Pozwala na badanie funkcji mózgu, serca, mięśni, ruchów gałki ocznej, oddechu, GSR i wielu innych parametrów fizjologicznych i fizycznych.

Więcej

mindBEAGLE - system oceny świadomości pacjentów z zaburzeniami świadomości

mindBEAGLE - system oceny świadomości pacjentów z zaburzeniami świadomości

mindBEAGLE® wykorzystuje technologie BCI (Brain-Computer Interface, interfejs mózg-komputer) do szybkiej oceny świadomości pacjentów z zaburzeniami świadomości, a nawet zapewnia możliwość podstawowej komunikacji z niektórymi z nich!

Więcej