Projekty R&D / GSR – Electrodermal activity tracker

GSR – Electrodermal activity tracker

GSR Bracelet jest mobilnym urządzeniem służącym do pomiaru reakcji galwanicznej skóry z wykorzystaniem prądu zmiennego, oraz pomiaru pulsu metodą odbiciową. Wszystkie dane przesyłane są zgodnie ze standardem Bluetooth Low Energy, co zapewnia długi czas pracy przy zachowaniu niewielkich wymiarów urządzenia.

O problemie

Urządzenie zostało zaprojektowane dla badaczy zajmujących się reakcjami psychofizjologicznymi człowieka. System znajduje zastosowanie przy eksperymentach stricte naukowych, jak również przy badaniach marketingowych lub opiniotwórczych. Zaawansowane techniki pomiarowe i metody przetwarzania sygnałów w połączeniu z mobilnością i komfortem pomiaru obu reakcji na nadgarstku sprawiają, że  GSR Bracelet doskonale sprawdza się tam, gdzie inne systemy zawodzą.  

 

 

Rozwiązania i technologia

Pomiar reakcji skórno-galwanicznej, czyli zmian oporu elektrycznego skóry wywołanego aktywnością gruczołów potowych, kontrolowanych przez układ współczulny, wykonywany jest z wykorzystaniem metody Féré’go. Na ciało odkładane jest niewielkie napięcie między dwoma elektrodami przykładanymi do skóry i mierzony jest prąd, który pod wpływem tego napięcia przepływa przez tkanki. W projekcie wykorzystano stymulację prądem zmiennym z dwoma częstotliwościami pobudzenia. Dane są odpowiednio filtrowane i przetwarzane pozwalając na pomiar GSR wolny od zakłóceń.

Tętno mierzone jest przy wykorzystaniu fotopletyzmografii odbiciowej (PPG). Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda pomiaru przepływu krwi i zmian objętości krwi w skórze. Inteligentny algorytm wykrywania uderzeń serca pozwala na wyznaczanie czasu pomiędzy kolejnymi uderzeniami i wyliczanie BPM aproksymowanego pomiędzy kolejnymi próbkami.

 

Trakcja i rynek

Pierwsza wersja naszego urządzenia do pomiaru reakcji skórno-galwanicznej jest używana przez Polską Akademię Policyjną w celu dokonywania biomedycznych pomiarów poziomu stresu podczas szkolenia oficerów policji. Najnowsza wersja została zaprojektowana specjalnie z myślą o pacjentach, którzy cierpią z powodu różnych rodzajów padaczki. Jest to system awaryjny oparty na reakcji skórno-galwanicznej i pomiarach pulsu. Urządzenie pomaga przewidzieć nadchodzący atak i ostrzec pacjenta tuż przed jego wystąpieniem. System używany jest również w celu powiadomienia bliskich osób i służb ratunkowych, że atak już wystąpił. Jednak bransoletki GSR mogą być używane na o wiele więcej sposobów. Jest to platforma sprzętowa, której można używać w celu mierzenia poziomu zaangażowania i stresu psychologicznego.